Rhubarb (Per lb)

by

Description:

Rhubarb is a versatile, and nutritious vegetable used in pies, cakes, salsas, crisps and more. It has a tart, fruity flavor. Only the red stems are to eaten.

Rhubarb is sold by the pound. It is available for purchase at our farm store.

Price: $9.99

Description

Rhubarb is a versatile, and nutritious vegetable used in pies, cakes, salsas, crisps and more. It has a tart, fruity flavor. Only the red stems are to eaten.

Rhubarb is sold by the pound. It is available for purchase at our farm store.

Recipe

Rhubarb Crumb Muffins
Filling: 3 1/2 cups diced rhubarb 1/2 T cornstarch 2 T instant tapioca 3/4 c sugar 1/2 T lemon juice Mix ingredients together in a bowl.  Allow to sit at least one hour. Dough: 2 c flour 2 T sugar 2 1/2 t baking powder 1/2 t baking soda 1/2 t salt 10 T butter cut into small cubes 2/3… read more

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Rhubarb (Per lb)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *